CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Různá rozšíření
téma založeno uživatelem Sleepy - 17.1.2015, 12:15

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
BloBlo 8 Bombe 2 borks 2 C6H6 1 Chmura 35 Curuj 2 Danilka 1 Eldenroot 10 endomame 1 FRANTIK 1 GinBook 3 gowery 3 Jana.Zat 6 Joachim 10 1 Katka Slaninová 1 Neuge 1 Pejdos 2 PesBobes 3 PetraP 1 PetrM 1 peťul 9 pripluv 8 rpo7 1 SKAM 4 Sleepy 5 šmoula 10 tazatel 3 xSiskaA 5
#1
Zdravím,

s Carcassonne som začal pred pár dňami a rád by som sa opýtal niečo ohľadom priebehu hry.
Pravidlám rozumiem veľmi jasne, okrem jednej nevysvetlenej veci:

Ak už nemám žiadneho družníka, ťahám si kartu a vytiahnem kartu ktorou dokážem uzavrieť mesto/kláštor/cestu, kde mám družníka, tak keď ju použijem na uzavretie, tak po započítaní bodov získam družníka do zásoby. Môžem ho v danom ťahu znovu použiť, keďže som ho získal do zásoby a ešte nevyužil možnosť družníka umiestniť?
Príde mi to ako nezmysel, pretože ak by som ho mohol použiť na práve pridelenú kartu ktorou som napr. mesto zavrel a znovu umiestnil družníka na mesto, získam tým pádom dvojnásobok bodov. Pokiaľ nemôžem, je to v rozpore so vzatím opáta z poľa - teda tento krok mi nahrádza umiestnenie.
Rovnaký princíp je ten, ak uzavriem úmyselne mesto inému hráčovi a po započítaní bodov a jeho odstránenie z poľa môžem umiestniť družníka na rovnakú časť, keďže tá časť nie je nikým obsadená a tým získať body aj ja. Čo je nelogické.
Podľa môjho názoru má prednosť ťah karty, umiestnenie karty a družníka a potom započítanie bodov a návrat v prípade uzavretia. Tým pádom sa vyriešil problém zdvojnásobenia bodov a dostali sme odpoveď, či je možné umiestniť družníka, ktorého zatiaľ nemám ale dostanem a teda: NIE, nie je to možné. Je to tak?
#2
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Včera sme hrali a napadli ma ďalšie dve otázky:
1. Ak obsadí hráčov sedliak lúku, môže priložiť ďalšiu figúrku sedliaka na danú lúku aj iný hráč alebo platí rovnaké pravidlo ako pre mesto a cestu? A teda je možné mať na lúke 2 sedliakov rôznej farby len cez spojenie dvoch lúk do jednej, popr. 2 sedliakov rovnakej farby taktiež výlučne cez spojenie rovnako ako to platí pre mesto alebo cestu.
2. Ak hráme s riekou a pridávame karty po toku rieky, čo robiť v prípade ak nám karty nesedia ak niekto vytvoril rieku v tvare písmena U a krajiny k sebe nepasujú?
#3
Tak opäť zdravím,
dnes mám otázku na rozšírenie 3 - Princezná a drak

Ak hráč vytiahne sopku/kartu so symbolom draka, umiestni draka na danú kartu sopky/kartu so symbolom draka (ak už sopka bola umiestnená) je to jeho posledný úkon v jeho ťahu  s figúrkou draka? Teda môže figúrku draka posunúť taktiež nejakým smerom alebo tak môže učiniť najbližšie ďalší hráč v poradí, ktorý sa rozhodne o smere?
Hra sa stopne, ak sa objaví drak - tzn. stopnú sa všetky klasické ťahy a pohybuje sa výlučne drak hráčmi, pokiaľ nemá slepú uličku / 6 krokov? Ak sa hra stopne (pohybuje sa len drak, karty sa neumiestňujú a taktiež ani figúrky) a drak už dosiahol svoj limit pohybu, pokračuje hráč, ktorý s ním pohol ako prvý?
Neviem, či tomu stopnutiu rozumiem správne, preto sa pýtam :D

Vďaka ;)
#4
Aha, no a po 6. krokoch draka hra pokračuje normálne a začína hráč, ktorý s ňou začal prvý pohybovať? Aby sa mu vykompenzoval jeho ťah karty a umiestnenie figúrky, ktoré nemohol učiniť alebo hra pokračuje normálne a ide ďalší hráč, ktorý je na rade?
#5
Ahoj,

mám otázku ohľadom víly.
V prípade, že vytiahnem kartičku, uzavriem ňou svoje vlastné mesto, môžem umiestniť v rámci pridania figúrky niekde na figúrku v meste vílu a tým získať x3 body?
Tak to hrávame, podľa pravidiel ide - vytiahnutie karty, umiestnenie figúrky, započítavanie bodov. Tak predpokladám, že uzavriem kartou oblasť, ešte stále na ňu môžem pridať figúrku rovnako ako to platí pre "rýchle body" s mestami 2 kartičky = 4 body. Čo je ten istý princíp.
#6
Zdravím, chcem sa opýtať pár otázok ohľadom pravidiel:
1. Dá sa fantóm pridať na plochu s akoukoľvek inou figúrkou? Napr., je možné pridať fantóma na danú kartu a na tú istú kartu pridať napr. opáta, prasiatko, voz, staviteľa, atď.? Je možné v rámci ťahu fantóma pohybovať aj s neutrálnymi figúrkami, ako napr. vílou, umiesnením dieliku veže alebo odstránením vlastného opáta?
2. Ak hráč uzavrie kláštor kartou svätyne, na ktorú umiestni svoju figúrku, dostane hráč s kláštorom body a hráč za svätyňu 0 a následne figúrku v tom istom ťahu odstráni? Alebo sa to v danom ťahu zatiaľ "nerieši"? Podľa logiky, by mal hráč dostať 0 bodov, keďže body sa pripočítavajú v poslednom kroku ťahu a za svätyňu, ktorú práve pridal by mal dostať 0 bodov.
3. Počíta sa časť mesta Carcassonne k uzavretiu kláštora alebo svätyne?
#7
Vďaka, myslel som si to, len mi nechceli veriť :D
Ďalej, keď časť mesta, ktorá obklopuje kláštor sa počíta k uzavretiu kláštora, je trochu nefér keď sa drak musí vyhýbať mestu. Chápem, že figúrky v meste žrať nemôže, ale ak ide drak ponad prázdne mesto, prečo by mal ísť obkľukou? My sme hrali tak, že drak preletel aj ponad mesto, ale hrali sme s mestom len ako štartovacou kartou. V prípade hry s grófom, by mohlo platiť to isté, len figúrky by mali byť imúnne a drak mestom len preletí.
#8
No riešil som mesto Carcassonne - tu dvojkartu s 12-timi kartami, práve to mi nedáva zmysel a je to trochu nefér - ak je možné časťou mesta Carcassonne uzatvoriť kláštor, tak prečo by tam potom drak nemal mať prístup a musí ho obchádzať :D Osobne si myslím, že by figúrky mali byť imúnne, ale drak by mal mať prístup aj skrz mesto. Ale také sú pravidlá, nehádam sa, len mi to nepasuje.



Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Kupci a stavitelé Joachim 10 14 5 214 16.4.2022, 23:53
Poslední příspěvek: Bumsakalaka
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Katapult Losos 6 1 554 10.2.2020, 17:10
Poslední příspěvek: LunarHexagon
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Kruhy v obilí Chmura 4 2 008 8.11.2019, 16:28
Poslední příspěvek: Eldenroot
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Hostince a katedrály Gabča Halasová 7 3 338 26.2.2019, 22:20
Poslední příspěvek: Chmura
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Rozšíření OPAT (Nová edice) Katka Slaninová 10 2 840 16.2.2019, 20:10
Poslední příspěvek: Eldenroot



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 3 host(ů)