CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
DÍLNA NÁVODY-Jednotný formát
téma založeno uživatelem Chmura - 2.1.2021, 22:23

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Bumsakalaka 1 Chmura 3 Eldenroot 1 Knorovi 4 Silveralius 2 šmoula 1
#1
NÁVODY-Jednotný formát!
Nedalo mě to a toto téma jsem oddělil pro samostatnou diskuzi! Mrknutí

-Velice si vážím všech co pracují na překladech k jednotlivým rozšířením k naší oblíbené hře Carcassonne, vím co je to za práci a tak si myslím, že by to neměla být práce zbytečná!

Proto bych rád poprosil touto cestou všechny uživatele, kteří vytváří návody, aby dodržely i správný formát!

Navrhuji používat formát A4, který jde zmenšit a vytisknout i jako A5!

 A to z těchto důvodů:

1) Každý si takto může zvolit jak velký návod (a písmo v něm) potřebuje! (Ne všichni mají ostříží zrak a bez brýlí přečtou malé písmo!)

2) Skladovatelnost návodů! Budou-li mít návody jednotný formát můžou být soustředěny do stejných desek!

3) Při laminování do fólií nemusíte návody ani fólie upravovat ořezem!


Dále navrhuji vytvořit jednotnou šablonu na tyto návody.

-Budu rád, když se v tomto tématu vyjádříte, abychom společně dospěly k řešení tohoto problému!
#2
Jde o PDF soubor, který je stažený z webu cundco.de a já ho pouze upravil do češtiny. Originální návody DE/EN přibalené ke kartičkám jsou (většinou) právě v tomto formátu: 160x210 mm.

[Obrázek: 3X9oBlb.png]

Podrobněji jsem to popisoval 

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

. Na vytvoření návodu ve formátu A4, nebo A5 nemám bohužel vybavení, ani čas. Je mi líto.
Návod je tedy ve stejném formátu, jako všechny mé

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

. Proto si dovolím tvrdit, že se jedná o jednotný formát návodů Mrknutí 

Je udělaný tak, aby byl co nejvíc podobný těm originálním.
[-] 1x   Eldenroot
Odpovědět
#3
Keď už sme pri tých prekladoch a klasickej vete: Toto rozsirenie je pre zakladnu hru, rozsirenie nebolo testovane s ostatnymi rozsireniami.
Co keby sme prilozili do ceshych pravidiel aj nejake identifikovane problemy, ktore napr. HiG (vydavatel Carcassonne) potvrdilo?
Napr. mi napada, ze pri tomto rozsireni, ak je pouzity most, tak zahrady ani stajne/chlievy ani lupici sa k bonusu nepocitaju.
Odpovědět
#4
Nové téma je fajn. Jen se tím předchozí příspěvky malinko vytrhly z kontextu a nedávají tady tak úplně smysl. Navážu proto snad ne úplně mimo toto téma malým vysvětlením.

Chtěl bych zde uvést mé pohnutky, proč jsem se do editace návodů pustil. Aby byly všechny jednotné co se týká rozměrů a designu - jako ty originální. Souhlasím s tím, že by bylo lepší mít návody ve formátu, se kterým nemusíš po vytisknutí nic dělat a jen ho zalaminuješ. To ale nebylo mým záměrem. Chtěl jsem mít všechny návody stejně velké, právě proto aby se dobře uložily. Mimochodem právě proto jsem je nazval jako jednotný formát. A myslím, že se mi ho povedlo dodržet u všech návodů - tudíž moje práce zbytečná není. Dodělám i zbylé návody na novější rozšíření ve stejném duchu (rozměrech), protože pro někoho to může být právě ten "správný" formát, jako je pro mě.

Tím ale rozhodně nechci nikoho odrazovat od vytvoření návodů ve standardním formátu DIN (ať už A4 nebo A5). Několik rozšíření (

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

,

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

,

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

,

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

,

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]

) jsem si sám z menšího formátu podobně předělal a tak vím, že to dá hodně práce, aby vypadaly opravdu jednotně. Usměvavý Pomocí šablony by to možná nemusela být až taková piplačka, jakou jsem s návody měl sám. Nicméně do tak velkého projektu se z časových důvodů nezapojím.

Přidal jsem proto informace o rozměrech mých návodů přímo do jednotlivých příspěvků i mého celkového přehledu, aby se vše dalo jednoduše odlišit od případně nově vytvořených návodů v "jednotném" formátu (i když ty mé už jednotné jsou).

[Obrázek: 4du5fhT.png][Obrázek: JYO1WNW.png]
[-] 2x   Chmura, Eldenroot
Odpovědět
#5
Těžko rozhodnout, ale originální rozměr návodů má své kouzlo.

Zase chápu, že někdo používá neofiko návody ve formátě A4/A5...

Za mě, ať si každý vytváří co uzná za vhodné a budu moc rád, pokud návod alespoň vyjde, bude v CZ a tím je mě osobně úplně jedno v jakém je formátu. Je to koníček a každý, kdo tomu věnuje čas a pak zdarma zveřejní si zaslouží můj obdiv.

Doufám, že jsem nikoho neurazil, ale musíme si uvědomit, že obsah tvoří komunita a pokud se někomu dotyčného práce nelíbí nebo nevyhovuje, tak vždy může vydat svou vlastní verzi.

Proto navrhuji, aby každý dále tvořil co tvoří, protože by byla nesmírná škoda, kdyby to bylo ukončeno...
[-] 3x   Chmura, Knorovi, TGD
Odpovědět
#6
Každopádně děkuji za vaše reakce. Mým cílem nebylo někoho urazit, ale naopak spíše najít nějaké univerzální řešení, které by vyhovovalo všem! Jsme komunita s rozdílnými názory a je pravdou, že každému může vyhovovat něco jiného... spíše to ale vnímám jako tříštění sil, které by šly využít lépe.

-Děkuji uživateli @Knorovi za označení rozměrů u jeho návodů a samozřejmě za jeho práci na tvorbě českých návodů. Mrknutí
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#7
Osobně si myslím, že opravdu stačí mít jeden jakýkoliv formát. Ale opravdu jen jeden. A když to budu poté tisknout na A5 nebo A4 tak se to věšchno zvtěší / zmenší naprosto stejně.
Tištěné (originální) návody na minirozšíření jsou "každý pes jiná ves". Nevím jak je to s PDF co zveřejňují, ale ty tištěné v němčině jsou každý jiný :D
A4 se do BigBoxu vejde v pohodě i delší stranou papíru k kratší straně boxu. Takže není problém si poté všechna pravidla zvětšit na A4 a udělat si z toho "knížku".
[-] 1x   Chmura
Odpovědět
#8
Rozhodně jsem to nebral a neberu jako urážku. Obávám se ale, že univerzální řešení není v tomto případě možné. Kde vidím možné problémy:
  • Pokud se budou dělat návody v A4, budou zbytečně velké. Ano asi půjdou zmenšit, ale bude se hůř vytvářet "jednotný" design a rozvržení na velké A4 nebude snadné.
  • Formát A5 zase bude nekvalitní (co se týká obrázků), pokud návod bude někdo chtít vytisknout na větší A4, aby lépe přečetl texty. Obrázky jsem ostatně znovu skenoval z kartiček i v předělávkách z menšího formátu návodů (viz. seznam pěti rozšíření v mém předchozím příspěvku).
  • Originální formát 160 x 210 mm od výrobce je také nevyhovující, díky komplikovanějšímu ořezu a nutnosti tisku na větší formát papíru.
  • Návodů už je také poměrně velké množství a najít jeden průsečík je asi nemožné.
Třeba se pletu a vše půjde jako na drátkách. Týmu, který se toho chopí to velice přeju. Já nabídnu alternativu v podobě, jakou jsem zvolil na začátku.  Spokojený

(3.1.2021, 15:00)Silveralius Napsal(a): Osobně si myslím, že opravdu stačí mít jeden jakýkoliv formát. Ale opravdu jen jeden. A když to budu poté tisknout na A5 nebo A4 tak se to věšchno zvtěší / zmenší naprosto stejně.
Tištěné (originální) návody na minirozšíření jsou "každý pes jiná ves". Nevím jak je to s PDF co zveřejňují, ale ty tištěné v němčině jsou každý jiný :D
A4 se do BigBoxu vejde v pohodě i delší stranou papíru k kratší straně boxu. Takže není problém si poté všechna pravidla zvětšit na A4 a udělat si z toho "knížku".

Všechny návody, které jsem na novou verzi Carcassonne upravoval mají právě stejné rozměry jako je nejčastější formát těch německých - 160 x 210.

Při převodu a tisku mých návodů na A4 ovšem zdeformuješ jednu stranu a ze čtverců se stanou obdélníky, protože originální návody nemají formát přesně DIN A5 (148 x 210 mm), ale jsou o 12mm širší. Tady není úplně vidět německá pečlivost...Myslí si svoje
Odpovědět
#9
Při tisku na A4 počítám s ořezem. Vytisknu to bez okrajů tak, aby to zabíralo maximum šířky, zarovnám nahrou a ten kousek co zůstane dole tak oříznu. Asi jsem to měl napsat rovnou do prvního příspěvku :)
Je s tím tak nejméně práce.

Problém s předěláním na A5/A4 formát vidím velikost obrázků pro příklady a taky při nutnosti dodržet stejnou velikost písma pozicování daného písma. Abychom zachovali to, že bude vyplněna pokudmožno celá stránka, tak by nám často zbyl kus místa.
Další věc ja pak obrázek na pozadí. Musel by se buď vytvořit nebo stávající uměle roztáhnout. Netuším jestli existuje někde ke stažení nějaká velká verze toho obrázku co je na pozadí. Z toho co koukám je to tvořený tak, že na pozadí dají jeden velký obrázek se vzorem a na ten pak hodí blíej obdélník s okraji, které mají přechod do průhledna. Dá se to celkem snadno napodobit jen je nutné mít ten obrázek s tím vzorem.
[-] 1x   Chmura
Odpovědět
#10
Jsem konečně u PC, tak mi to nedá se přidat do diskuze.
On vznikl problém, protože pojmem "Jednotný formát" má každý na mysli něco jiného. Jsou originální, které jsou každé jiné, @Knorovi mají 160x210 a @Chmura A4.
Takže když někdo přeloží pravidla, tak to může být pro ostatní nepoužitelné - ti co viděli chmurovi návody, tak jistě chápou, že se nespokojí s jiným formátem než s A4/A5.
Samozřejmě při vytváření nového překladu v A4 je práce navíc (není to jen změna textu z EN -> CZ), ale díky změně rozměrů i změna obrázků a zkrátka napasování všeho, aby to tam prostě sedělo. Něco málo o tom vím Mrknutí
Je celkem škoda, že "jednotný" formát není jednotný, ale je mi jasné, že @Knorovi zůstanou u 160x210mm a @Chmura u 210x297mm. 
Pokud by někdo potřeboval materiály co používám pro tvorbu A4 pravidel, tak se klidně ozvěte. Pozadí pravidel viz příloha (v plné kvalitě klidně pošlu (forum velké obrázky zmenšuje)).
Ale jak psal @Eldenroot , buďme rádi, za každou práci, co tu někdo udělá. Pokud bude někdo preferovat ten či onen formát, tak si myslím, že já nebo @Knorovi mu ty pravidla do 160x210mm nebo A4 převedeme.

Přiložené soubory Miniatury
       
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
DÍLNA Návody od @Knorovi (všechno hezky pěkně pohromadě) Knorovi 34 10524 31.5.2019, 13:10
Poslední příspěvek: PetrM
  DÍLNA Desky na návody Chmura 3 2789 24.5.2016, 22:25
Poslední příspěvek: Chmura



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)